Karoseria auta powie wszystko o właścicielu

Niechluj będzie jeździł zaniedbanym samochodem,na którym znać będzie upływ czasu. Autem, które w konsekwencji będzie traciło na wartości, bo przecież kupuje się oczami i widok zaniedbanego lakieru na pewno odstraszy potencjalnego nabywcę.

Szczególnie zima, z mrozami, deszczem i śniegiem nie sprzyja karoserii, a do tego, gdy parkujesz pod chmurką, narażasz swoje cztery kółka na błyskawiczne ubytki w lakierze. Tymczasem, żaden z dostępnych preparatów ochronnych nie zrobi karoserii krzywdy, wręcz przeciwnie, pomoże jej znieść upływ czasu, zmiany temperatur, promieniowanie słoneczne i wilgoć. I chociaż preparatami nie przywrócisz starej i zmatowiałej karoserii pełni blasku, to jednak możesz podrasować błysk swojego pojazdu.

Pamiętaj,aby zwłaszcza zimą, dokładnie myć samochód. Myjnia automatyczna w tym przypadku nie jest wskazana, głównie rozmazuje brud i rysuje lakier, a tego, jak się wydaje, jako właściciel auta wołałbyś uniknąć. Unikaj też stosowania środków z dużą zawartością środków polerskich, które stosowane w nadmiarze mogą zmniejszyć grubość powłoki lakierniczej na samochodzie. No chyba że masz stare auto, i chciałbyś dodać mu blasku. Wówczas tego typu środki usuną niepotrzebną, zmatowiałą warstwę lakieru i dodadzą lakierowi blasku.

Wbrew pozorom, o nowe auto również trzeba dbać. Niby nowy lakier, niby nie przylega do niego brud, nie powinno się do niej używać środków polerskich i past zawierających substancje ścierne. Powinny natomiast dobre związać się lakierem, gdyż tylko dobre przylegając chronią go należycie. Pamiętaj, aby karoseria przed naniesieniem na nią twardego wosku lub polimerów była naprawdę dobrze oczyszczona, gdyż możesz utrwalić zabrudzenia pod środkiem pielęgnującym. Jeśli chodzi o starsze auta, pielęgnuje się je etapami, usuwasz najpierw matową warstwę lakieru, potem nakładasz preparat z woskiem, a następnie preparat utwardzający wosk, który utrwali warstwę ochronną, sprawiając, że auto będzie wyglądało świeżo nawet po kilku miesiącach.

Wybierając środki do pielęgnacji, zwracaj uwagę na ceny, w tym przypadku sprawdzone i droższe środki są na zdecydowanie lepsze, pozwalając oszczędzić trzy rzeczy:

  • czas – bo rzadziej musisz myć i konserwować auto, gdyż są bardziej trwałe
  • kasę – bo są wydajne i nie musisz ich często kupować, odnawiając zapas
  • karoserię – bo jest chroniona dłużej

Tanie środki do pielęgnacji niestety już po kilku deszczowych dniach pielęgnują głównie podłoże parkingu…
W składzie środków przeznaczonych do pielęgnacji samochodu zimą powinien znaleźć się tłuszcz, który, wnikając pod elementy ozdobne, listwy i miejsca trudno dostępne zapewnia im ochronę przed korozją. Przed zakupem dokładnie czytaj ulotkę. Wybierz naprawdę dobry środek, który jest dopasowany do potrzeb twojego samochodu. Unikniesz drogich zabiegów lakierniczych, których koszt rozpoczyna się od około 300 zł za lakierowanie elementu.