Sprawdź, czy Twoje auto po zimie jest bezpieczne!

Zima i jej trudne warunki odbijają się niestety niekorzystnie na każdym samochodzie. W związku z tym, aby zapewnić sobie oraz naszym pasażerom bezpieczeństwo podczas jazdy, należy koniecznie zainwestować w przegląd auta…

Przegląd po zimie – po co?

Dlaczego w zasadzie taki przegląd auta po zimie jest tak bardzo konieczny? Otóż przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z trudności warunków, jakie panują zimą. Jazda po lodzie, nadużywanie sprzęgła, duża wilgotność, sól na drogach – to wszystko zdecydowanie nie pozostaje obojętne dla naszego samochodu. Takie ciężkie warunki nieraz powodują małe uszkodzenia, które jednak z czasem znacznie obniżają bezpieczeństwo jazdy, doprowadzając nawet do wypadków.

Często właśnie dziwimy się, dlaczego tak często zdarzają nam się awarie aut na wiosnę. Otóż tu właśnie tkwi przyczyna – nie robimy przeglądu po zimie, nie zauważając tym samym drobnych uszkodzeń, a następnie owe małe usterki przeradzają się z czasem w dość duży problem.

Bezpieczeństwo … i nie tylko

Warto jeszcze dodać, że dobre przygotowanie auta na wiosnę to nie tylko i wyłącznie kwestia bezpieczeństwa, choć oczywiście to jest w zasadzie dla nas najważniejsze. Otóż takie awarie aut na wiosnę są najzwyczajniej w świecie bardzo kosztowną sprawą. Zdecydowanie lepiej jest przecież wykonać wcześniej przegląd i zapłacić za naprawę drobnych usterek niż potem wydawać grube pieniądze na reperację naprawdę poważnych problemów.

Krok pierwszy – umyte auto na wiosnę

Od czego zatem należy zacząć nasze przygotowanie do wiosny, ciepłej pogody oraz dłuższych przejażdżek? Przede wszystkim warto samochód bardzo dokładnie umyć. Ta czynność akurat może specjalnie nie pomaga nam zredukować ilości awarii aut na wiosnę, jednak zdecydowanie poprawia nasz komfort psychiczny. Pamiętajmy tu, aby nie skupić się tylko i wyłącznie na zewnętrznej stronie samochodu, lecz wyczyścić go dokładnie również w środku. Dzięki temu auto będzie się znakomicie prezentowało, ładnie pachniało, co przełoży się na nasz komfort podczas jazdy. Warto jeszcze dodać, że myjąc samochód i dbając o niego przedłużamy także jego życie.

Dobrze jest także wykonać tu takie czynności, na które zimą nie mamy czasu ani warunków. A zatem wyczyśćmy dokładnie podwozie, nałóżmy specjalną glinkę i wosk na nadwozie oraz przede wszystkim – pozbądźmy się całej nagromadzonej w aucie wilgoci. Ten ostatni efekt łatwo uzyskamy poprzez pozostawienie auta na słońcu z otwartymi szybami czy drzwiami ( oczywiście w strzeżonym miejscu). Można także użyć piasku, który pochłania całą wilgoć.

Krok drugi – dokładny przegląd

Następnie musimy wykonać dokładny przegląd auta. W zasadzie najczęściej to nie my będziemy to robić, lecz nasz mechanik. Oczywiście warto w tym momencie podkreślić, że najlepiej jest udać się do znajomego, wypróbowanego mechanika, co do którego jesteśmy pewni, że dobrze przygotuje on nasze auto na wiosnę. A co zrobić, jeśli nie mamy takiego mechanika? Wówczas najlepiej jest popytać znajomych albo też spojrzeć na opinie poszczególnych użytkowników w Internecie na temat danych mechaników.

Wróćmy jednak do kwestii samego przeglądu auta. Co dokładnie powinien on zawierać? Co musimy sami wykonać albo sprawdzić, czy nasz mechanik wziął to pod uwagę?

1) opony i koła

Przede wszystkim zacznijmy od przeglądu kół do wymiany opon. Co jest bardzo istotne, jeśli bieżnik jest wytarty i ma mniej niż 3-4 milimetry, to konieczny jest jednak zakup nowych opon. Ponadto warto dokładnie przejrzeć nasze opony – zarówno zimowe, jak i letnie pod kątem wszelkich uszkodzeń, pęknięć itd. Ważny jest także fakt, że opony, które są w lepszym stanie, zakładamy standardowo na tylną oś.

Pamiętajmy także, że częstą awarią aut na wiosnę są wygięcia czy pęknięcia felg. Jeśli doszło do takiej sytuacji albo też istnieje ryzyko zepsucia się felg, należy koniecznie je naprawić lub wymienić.

2) Płyny

Następnie trzeba dokładnie sprawdzić wszelkie płyny. Na początek układ chłodzenia. Jest on szczególnie istotny, ponieważ niesprawny często powoduje awarie aut na wiosnę, kiedy to działa znacznie intensywniej niż zimą.

Ponadto oczywiście trzeba sprawdzić płyn hamulcowy. Co szczególnie istotne to fakt, że należy sprawdzić nie tylko ilość płynu, lecz także jego jakość, czyli wszystkie pozostałe parametry. Dlaczego tak robimy? Otóż zimą dość często dochodzi do zawilgocenia. Wówczas tego nie zauważamy, ponieważ cały układ działa łagodniej, niemniej jednak później ponownie mamy do czynienia z awariami aut na wiosnę z powodu właśnie kiepskiej jakości płynu hamulcowego.

3) Podwozie

Ileż to razy wjechaliśmy w zaspę śniegu zimą, nie zauważyliśmy dziury w jezdni przez kiepskie warunki na drodze czy też jeździliśmy po roztopionym śniegu z solą? Zapewne wiele razy. Efektem tego są częste awarie aut na wiosnę polegające na skorodowaniu czy uszkodzeniu poszczególnych elementów podwozia. Tarczki, klocki itp. – one wszystkie muszą być sprawdzone.

Szczególną uwagę należy zwrócić na stan przewodów hamulcowych oraz zawieszenia. Często auto na wiosnę cierpi właśnie z powodu zepsucia się starych amortyzatorów czy zaburzenia geometrii zawieszenia,

4) Układ klimatyzacji

Auto na wiosnę musi mieć sprawną klimatyzację i nikogo zapewne ten fakt specjalnie nie dziwi. Jeśli zimą zdążyły się tam pojawić grzyby, to nie tylko będą one przyczyną przykrego zapachu, lecz również mogą spowodować wystąpienie objawów alergii u wszystkich uczulonych na nie. Ponadto zagrzybione powietrze jest najzwyczajniej w świecie niezbyt dobre dla zdrowia.

Niektóre osoby, które szczególnie źle znoszą zanieczyszczenia powietrza powinny zainwestować także w filtr przeciw pyłkowy w swoim aucie na wiosnę. Dzięki niemu unikniemy zanieczyszczeń z ulicy.
Warto jeszcze podkreślić, że taki filtr nie jest zbyt kosztowną sprawą, a nasze auto na wiosnę zdecydowanie dzięki niemu zyskuje.

5) Światła

Jeśli już zebraliśmy się w sobie i robimy dokładny przegląd naszego auta na wiosnę to warto sprawdzić całe oświetlenie samochodu. W końcu to ono w dużej mierze zapewnia nam bezpieczeństwo.

6) Wycieraczki

Na sam koniec dobrze jest jeszcze sprawdzić, czy nasze auto na wiosnę posiada sprawne wycieraczki. Zimą w końcu nieraz odgarnialiśmy nimi śnieg, włączaliśmy je w trudnych warunkach itp. W efekcie zepsute, niesprawne wycieraczki to częste dość awarie aut na wiosnę.

Auto na wiosnę– piękne i bezpieczne

Kiedy już wykonany wszystkie powyższe czynności, możemy być pewni w zasadzie, że nasze auto jest w pełni przygotowane na wiosnę – że będzie komfortowe podczas jazdy oraz że jazda nim będzie bezpieczna. Miejmy jednak zawsze na uwadze fakt, że nie wszystkie awarie aut na wiosnę spowodowane są tym, że niedokładnie przejrzeliśmy samochód po zimie. Dlatego też, jeśli widzimy, że nasze auto zaczyna inaczej pracować, że coś jest nie tak, to nie czekajmy, myśląc sobie, że zaraz przejdzie i że nic się nie dzieje, bo przecież przed chwilą zrobiliśmy przegląd. W takich sytuacjach konieczna jest dodatkowa wizyta u mechanika.