Bezpieczny i wygodny wyjazd na wakacje samochodem

Czy wiesz, że przed wyjazdem samochodem na wakacje musisz go dobrze przygotować do drogi? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika, w którym przedstawiamy, co trzeba zrobić, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą.

Bezpieczny i wygodny wyjazd na wakacje samochodem

Co roku wiele osób decyduje się jechać na wakacje własnym samochodem. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro taka forma podróży jest niezwykle komfortowa i to co najmniej z kilku względów. Ważne jednak, aby w ferworze przygotowań do wyjazdu nie zapominać o sprawdzeniu stanu pojazdu. Lepiej ograniczyć ryzyko niespodziewanej awarii z powodu jakiegoś niedopatrzenia.

Wygoda podróżowania własnym samochodem

To prawda, że samochodem nie będziemy tak szybko na miejscu, jak samolotem. Jednak własny pojazd ma tę przewagę nad drogą lotniczą, że wsiadamy bezpośrednio przed domem i nie musimy tracić czasu na dojazdy na lotnisko czy też z lotniska do hotelu. Co więcej, omija nas też wątpliwa przyjemność pakowania pod kątem spełnienia określonych gabarytów obowiązujących w danych liniach lotniczych, aby nie zostać zaskoczonym dodatkowymi opłatami. No i przede wszystkim (w przeciwieństwie do busów czy autokarów) mamy dowolność trasy – nie musimy się trzymać jednej, możemy podjechać, aby zwiedzić jakieś ciekawe miejsce po drodze. Ponadto jemy wtedy, kiedy chcemy i postój też robimy, jak mamy na niego ochotę, a nie, kiedy tak zarządzi kierowca autokaru.

Plusów podróżowania własnym samochodem jest naprawdę dużo, ale nie wolno zapominać o jednym – pojazd musi w pełni sprawny i dobrze przygotowany do drogi. Lepiej nie ograniczać się do władowania wszystkich bagaży do bagażnika i odpalenia silnika, bo możemy się nieprzyjemnie zdziwić, kiedy miła podróż zamieni się w koszmar z powodu poważnych problemów z samochodem. Dlatego konieczne jest zrobienie przeglądu kilku elementów, co pozwoli zminimalizować ryzyko niespodziewanej awarii. Dobrze też pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu oraz niezbędnych dokumentach.

silnik w aucie

Przegląd samochodu przed podróżą

Potrzeby zajrzenia pod maskę auta (i nie tylko) raczej nikt kwestionować nie powinien. Pytanie, czy zrobić to samodzielnie czy tez skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli czujemy się na siłach, aby tego się podjąć samodzielnie, mamy na to czas i nie jesteśmy w sprawach związanych z samochodem jak kompletni laicy, to spokojnie możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy i rzeczywiście niektóre rzeczy sprawdzić sami. Jednak, jeżeli nasza wiedza na temat samochodu ogranicza się do umiejętnego przekręcenia kluczyka w stacyjce i ewentualnie korekty lusterek bocznych, to lepiej od razu podjechać do warsztatu, aby nie tracić czasu i nerwów. Tym bardziej że trochę tych rzeczy do sprawdzenia jest. No dobrze, na co koniecznie musimy zwrócić uwagę przed ruszeniem w długą trasę?

Stan techniczny pojazdu

Faktem jest, że samochód często sam sygnalizuje pewne usterki, ale jakoś je ignorujemy. Może słychać jakieś dziwne stuki albo droga hamowania się wydłużyła? A może niekiedy włącza się jakaś kontrolka albo silnik zadziwiająco szybko się rozgrzewa, a nawet lekko przegrzewa? To są wszystko kwestie, które wymagają natychmiastowej interwencji. Z samochodem nie jest tak, jak z katarem, że leczony mija po siedmiu dniach, a nieleczony po tygodniu. W przypadku samochodu trudno liczyć na nagłe uzdrowienie, natomiast w wielu sytuacjach możemy zapobiec naprawdę poważnym problemom, jeżeli wcześnie zareagujemy na niepokojące sygnały albo będziemy na bieżąco sprawdzać niektóre elementy.

W kontekście bezpieczeństwa na drodze kluczowy jest oczywiście układ hamulcowy, układ kierowniczy oraz zawieszenie i tym podzespołom musimy się przyjrzeć przed wyjazdem na wakacje. Jeżeli nie chcemy zatrzeć silnika, ani też go przegrzać, to koniecznością okazuje się kontrola poziomu oleju silnikowego i płynu chłodniczego. W obu przypadkach naprawdę łatwo sprawdzić, czy poziom utrzymuje się pomiędzy wskazaniami mini a max. Czasami trzeba dolać nieco płynu eksploatacyjnego, pamiętając jednocześnie, aby nie przekroczyć dopuszczalnej wartości maksymalnej, bo i to stanowi zagrożenie (nie tylko niedobory). Ponadto nie możemy dolewać czegokolwiek, ale olej lub płyn chłodniczy identyczny, jak ten, który mamy w zbiorniczkach. Mieszanie różnych rodzajów płynów jest bardzo niekorzystne dla efektywnego działania silnika.

Olej silnikowy przede wszystkim zapewnia silnikowi odpowiednie smarowanie i tym samym zapobiega jego zatarciu. Pełni również funkcję wspomagającą przy odprowadzaniu ciepła. Z kolei płyn chłodniczy zapobiega awariom uszczelki głowicy i oczywiście dobrze chłodzi silnik.

Przy okazji warto też zerknąć na płyn hamulcowy oraz stan klocków i tarcz, a także na poziom płynu oleju służącego do wspomagania układu kierowniczego. Lepiej nie ryzykować braku wspomagania kierownicy na długiej trasie, a tym bardziej uszkodzenia pompy, co wiązałoby się z bardzo poważnymi kosztami.

No i niezbędne jest zwrócenie uwagi na stan akumulatora, szczególnie gdy już kilka lat jeździmy na tym samym. Zazwyczaj wystarczy 4-5 lat, aby akumulator nadawał się do wymiany. Na pewno nie byłoby przyjemnie szukać kogoś z kablami rozruchowymi, aby w ogóle ruszyć z miejsca. Poza tym na wakacjach raczej chcemy dobrze wypocząć, a nie martwić się, czy uda nam się uruchomić samochód bez żadnych problemów.

akumulator

Elementy związane z bezpieczeństwem i komfortem jazdy

W tym aspekcie wyjątkowo ważny okazuje się stan opon, które przecież też co kilka lat wymagają wymiany, aby zapewniać optymalną drogę hamowania. Co więcej, jazda na łysych oponach nie tylko zagraża bezpieczeństwu naszemu i innych użytkowników drogi, ale również może skutkować mandatem. Przed wyruszeniem w drogę konieczne też jest sprawdzenie ciśnienia w oponach – za małe w stosunku do wymaganego poziomu oznacza nieskuteczne hamowanie. Nawet o 5 metrów wydłuża się droga hamowania, a to już naprawdę niebezpieczne.

Oczywiście ważne jest także prawidłowo działające oświetlenie, aby nie dezorientować innych kierowców, nie utrudniać sobie jazdy po zmroku i nie narażać się na otrzymanie mandatu.

A dla podniesienia komfortu podróży warto też zadbać o sprawnie funkcjonujące wycieraczki, które będą zbierać efektywnie wodę i nie pozostawią żadnych smug. Konieczne musimy również uzupełnić płyn do spryskiwaczy, aby nie dopuścić do zabrudzenia przedniej szyby przez rozbijające się o nią owady.