Deklaracja PCC-3 a kupno samochodu

Nie każdy, a zwłaszcza młody kierowca jest świadomy, że kupując swój pierwszy samochód wiąże się z tym masa formalności. Pierwszą z nich jest wypełnienie deklaracji od czynności cywilnoprawnych i zapłacenie podatku co jest niezbędne, aby ruszyć z resztą spraw. Postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące tej deklaracji.

Czym jest deklaracja PCC-3?

Czym jest deklaracja PCC-3? Nie każdy musi potrafić rozwinąć ten skrót i wiedzieć, o co w niej chodzi, dlatego to wyjaśnimy. Jest to deklaracja od czynności cywilno-prawnych tzn. dotyczy każdej podpisanej przez nas umowy na rzeczy, które podlegają opodatkowaniu. Jest to oświadczenie, w którym deklarujemy kwotę zakupionej przez nas rzeczy oraz odpowiednio obliczony podatek od kwoty zakupu. Jedną z najpopularniejszych umów, do której należy wypełnić deklarację jest umowa kupna-sprzedaży samochodu. Obowiązek zapłacenia podatku spoczywa na osobie kupującej, a nie sprzedającej. W przypadku kupna samochodu podatek stanowi 2% jego wartości określonej w umowie. Wśród podatku od czynności cywilnoprawnych mamy również wartości takie jak 0,1%, 0,2%, 0,5% lub 19 zł. Na jego zapłatę mamy 14 dni od dnia podpisania umowy. Nie zalecamy czekania z płatnością do ostatniej chwili, ponieważ urzędnicy mogą nie zgodzić się co deklarowanej przez nas kwoty. Wtedy mamy dwa wyjścia. Albo zapłacimy różnicę między podaną przez nas kwotą a kwotą podaną przez urzędników lub się odwołamy od ich decyzji. Chodź druga opcja brzmi bardziej zachęcająco jest długotrwała i może skończyć się na naszą niekorzyść. Przez takie działanie tracimy tylko czas i wydłużamy załatwienie reszty formalności takich jak np.  rejestracja samochodu.

Kiedy trzeba wypełnić PCC-3?

PCC-3 należy wypełnić przy każdej umowie, która zawiera przedmiot wymagający zgłoszenia do Urzędu Skarbowego oraz zapłacenia podatku. Jakie konkretnie są to umowy i czego dotyczą? Podstawowa definicja brzmi:

 • rzeczy znajdujące się na terytorium RP albo prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP;
 • rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP, a czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP

Natomiast podatek należy zapłacić również od:

 • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych;
 • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku;
 • umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy;
 • umowy dożywocia;
 • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat;
 • ustanowienie hipoteki;
 • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności;
 • umowy depozytu nieprawidłowego;
 • umowy spółki

 

Jakie są stawki podatku PCC-3?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy stawek podatku od czynności cywilnoprawnych jest kilka. Każda z nich dotyczy konkretnego rodzaju rzeczy i umowy. Idąc tą drogą stawki prezentują się następująco. 

 • sprzedaż, zamiana, podział spadku, zniesienie współwłasności oraz darowizny 

rzeczy ruchomych 2%

– praw majątkowych 1%

 • ustanowienie hipoteki 19 zł
 • ustanowienie odpłatnego użytkowania oraz odpłatnej służebności 1%
 • pożyczka oraz depozyt nieprawidłowy 0,5 %
 • spółki 0,5 %

Mimo że stawki podatku nie są zbyt wysokie wielu ludzi postanawia go nie płacić. Popełniają oni wielki błąd, ponieważ jeżeli kontrola urzędu celno-skarbowego wykaże, że posiadamy jakieś rzeczy, które wymagały zgłoszenia oraz opodatkowania a świadomie tego nie dokonaliśmy grozi nam nałożenie stawki sankcyjnej, która wynosi aż 20% podstawy opodatkowania! Warto więc zapłacić 2% podatku niż 20% prawda?

palce na klawiaturze

Deklarację PCC-3 znajdziesz na stronie internetowej swojego Urzędu Skarbowego

Gdzie znajdę deklarację PCC-3?

Przede wszystkim powinieneś najpierw ustalić, pod który Urząd Skarbowy podlegasz. Po ustaleniu tych informacji deklarację PCC-3 powinieneś znaleźć na stronie swojego urzędu lub w jego stacjonarnym punkcie. Jeżeli jednak nie uda Ci się osobiście do niego dotrzeć ani znaleźć formularza na stronie www znajdziesz go również na platformie rządowej podatki.gov.pl

Jak wypełnić PCC-3?

Czas na pokazanie jak wypełnić druk PCC-3 krok po kroku. Oczywiście zrobimy to na przykładzie umowy kupna-sprzedaży samochodu więc przygotujcie swoje umowy, ponieważ się przydadzą do uzupełnienia informacji w deklaracji.

dokument

W pierwszej kolejności w punkcie 1 musisz wpisać swój numer PESEL oraz w punkcie 4 datę z umowy kupna-sprzedaży. Wpisanie daty z umowy jest bardzo ważne, ponieważ często wypełniający deklaracje popełniają błąd i wpisują datę jej wypełnienia co jest nieprawidłowe.

Następnie przechodzimy do sekcji A.

W tym miejscu musisz podać nazwę Urzędu Skarbowego, pod który podlegasz oraz zaznaczyć złożenie deklaracji jeżeli wypełniasz ją po raz pierwszy.

dokument
Przechodzimy do wypełnienia sekcji B.1 

W tym miejscy w puncie 7 jeżeli jesteś jedynym właścicielem samochodu i jesteś osobą fizyczną tzn. nie wypełniasz deklaracji jako firma zaznaczasz tylko i wyłącznie inny podmiot. Jeżeli jednak nie jesteś jedynym właścicielem pojazdu wybierasz opcję inny podmiot i dodatkowo zaznaczasz  podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku. Następnie w zależności od wcześniej wypełnionej wybierasz osoba fizyczna jeżeli nie działasz jako firma. W puncie 9 uzupełniasz swoje Imie i Nazwisko a w punkcie 10 imię swojego ojca oraz matki.

Przechodzimy do sekcji B.2

W tej sekcji uzupełniasz wszystkie dane o swój aktualny adres zamieszkania.

dokument

Następna jest sekcja C.

Tutaj w punkcie 21 zaznaczamy umowa jeżeli jest to umowa kupna-sprzedaży samochodu. W punkcie 22 powinieneś wybrać gdzie będziesz korzystał z zakupionego samochodu. W punkcie 23 należy zaznaczyć gdzie została sporządzona i podpisana umowa kupna-sprzedaży. W punkcie 24 opisz swój samochód np. marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer rejestracyjny, numer nadwozia, rodzaj nadwozia, typ paliwa oraz ewentualne uszkodzenia.

dokument

Sekcja D.

W punkcie 27 należy wpisać wartość zakupionego przez nas samochodu, którą wpisaliśmy na umowie kupna-sprzedaży. W punkcie 28 należy wpisać kwotę podatku wynoszącą 2% wartości pojazdu podanej na umowie. Np. kupiliśmy auto za 20 000,00 zł to wartość podatku do zapłaty wynosi 400,00 zł.

dokument
W punkcie 47 należy wpisać kwotę podatku, jaki musimy zapłacić.

dokument

W punkcie 54 należy wpisać kwotę podatku, jaki musimy zapłacić.

 

Stronę nr 3 wypełniają osoby, które posiadają współwłaściciela.

dokument

Sekcja H.

Jeżeli samochód ma współwłaściciela to powinien on wypełnić załącznik PCC-3/A. Jeżeli oprócz nas jest dwóch współwłaścicieli to każdy z nich powinien mieć wypełniony swój formularz PCC-3/A. W taki wypadku w punkcie 64 wpisujemy ilość załączników w zależności od ilości współwłaścicieli danego samochodu. Jeżeli auto należy tylko do nas nic nie wpisujemy. Jeżeli jest jeden współwłaściciel wpisujemy 1 jako liczbę załączników, jeżeli dwóch to 2 itd.

dokument
Sekcja I.1

Tutaj uzupełniasz swoje dane.

Sekcja I.2

Tutaj uzupełniasz dane osoby, która Cię reprezentuje jeżeli taką posiadasz.

 

I po sprawie. Wspólnie wypełniliśmy deklarację PCC-3  krok po kroku. Zalecamy jednak, żeby sprawdzić, czy wszystkie podane dane na pewno się zgadzają i nie ma w nich żadnego błędu. Teraz należy ją przekazać w odpowiednie miejsce.

Gdzie i jak złożę deklarację PCC-3?

Złożenie wypełnionej deklaracji to już ostatnia prosta do przejścia do kolejnych formalności. Miejsce, do którego należy ją złożyć jest tylko jedno – Urząd Skarbowy, do którego podlegasz. Jeżeli chodzi o to jak ją złożyć wszystko zależy od tego jak ją wypełniłeś. Jeżeli wypełniłeś papierowy formularz musisz zanieść go osobiście do Urzędu Skarbowego lub wysłać tradycyjną pocztą. Jeżeli jednak wypełniłeś formularz na komputerze możesz go wysłać online za pomocą poczty. Istnieje jeszcze jedna możliwość, o której wspominaliśmy, a mianowicie portal podatnik.gov.pl. Jeżeli zalogowałeś się na swoje konto możesz go przesłać za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

monety

Są trzy przypadki, w których jesteś zwolniony z podatku

Zwolnienie z podatku PCC-3

Możecie w to nie wierzyć, ale istnieje kilka rzypadków kiedy jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku od czynności cywilno-prawnych i nie musimy wypełniać deklaracji PCC-3. Jakie to przypadki? Pierwszym z nich jest kupowanie obcych walut. Drugim jest sytuacja, w której kupujemy np. samochód za kwotę poniżej 1000 zł, ponieważ rzeczy ruchome do tej kwoty nie podlegają opodatkowaniu. Trzecim i ostatnim przypadkiem jest pożyczka od najbliższej rodziny np. małżonka, dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierbów, pasierbic, rodzeństwa, ojczyma, macochy, zięcia, synowej, teściów, która w ciągu 5 lat łącznie nie przekroczyła 9 637 zł od jednej osoby.

 

Mamy nadzieję, że teraz każdy młody kierowca przy kupnie swojego pierwszego samochodu poradzi sobie z wypełnieniem tej deklaracji i spokojnie zarejestruje i ubezpieczy nowo nabyty samochód. Wierzymy, że ten artykuł przyda się nie tylko nowicjuszom na drogach, ale też osobom z większym doświadczeniem, które nie miały jednak okazji nigdy wcześniej załatwiać papierkowej roboty. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów, które znajdują się na naszym blogu.