Holowanie pojazdu. Jak to zrobić, aby uniknąć mandatu?

Samochód może zepsuć się w najmniej oczekiwanym momencie, jeśli auto na trasie unieruchomi się, istnieją dwie możliwości – laweta, bądź holowanie samochodu. Jak prawidłowo holować samochód, aby uniknąć mandatu?

Jak prawidłowo holować pojazd? Kiedy można holować auto na sznurku?

Auto, może zdecydowanie ułatwić życie, jednak jak w przypadku każdego przedmiotu, mogą wystąpić awarie. Holowanie pojazdu, choć może wydawać się rzeczą prostą, wcale takie nie jest. Znajomość przepisów uchroni kierowców od mandatów, a dodatkowo zapewni im bezpieczeństwo podczas całego procesu holowania. Co należy wiedzieć, aby prawidłowo holować pojazd?

 

kierowca pochyla się w kamizelce odblaskowej nad maską auta z telefonem w dłoni

W przypadku, gdy nie korzysta się z pomocy drogowej, czyli lawety, a decyduje się na holowanie samochodu, kluczowym elementem jest posiadanie liny holowniczej. Dla samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony wystarczy jedynie kilkumetrowa, którą możemy zakupić na każdej stacji benzynowej czy w większym markecie. W przypadku cięższych pojazdów np. ciężarowych, używany do holowania jest 3-metrowy pręt, aby stworzyć połączenie na sztywno.

Kiedy można holować auto na sznurku? Oczywiście sznurka nie powinno się używać w przypadku holowania samochodów powyżej 3.5 tony. Lina holownicza nie może jednak być zwykłym kawałkiem sznurka, istnieją pewne wymagania. Długość linki musi wynosić pomiędzy 4 a 6 metrów, być koloru biało-czerwonego, ewentualnie należy zamontować na niej chorągiewki czerwonego, bądź w ostateczności żółtego koloru. Wyróżniamy dwa typy linki holowniczej:

  • zwykła lina – nie rozciąga się,
  • lina kinetyczna – rozciągliwa, umożliwia łagodniejszy oraz płynniejszy start.

Holowanie pojazdu. Jakie światła powinien mieć włączone samochód holowany?

Aby prawidłowo holować pojazd poza liną holowniczą, należy także posiadać trójkąt ostrzegawczy, który umieszczamy po lewej stronie auta holowanego, oczywiście z tyłu pojazdu. Dodatkowo warto posiadać przy sobie także kable rozruchowe, które pozwolą na podładowanie akumulatora. W przypadku, gdy nie mamy ze sobą kabli, bądź akumulator nie działa, holowanie pojazdu, choć dozwolone przez prawo, jest bardzo niebezpieczne i powinno się go unikać. Dlaczego? Brak uruchomionego silnika sprawia, że nie działa wspomaganie kierownicy czy hamulca. Dla osób w takiej sytuacji poleca się wezwanie pomocy drogowej.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców są źle włączone światła. Pierwszym odruchem, gdy popsuje się pojazd jest oczywiście włączenie świateł awarynych. Używanie ich podczas holowania jest zabronione. Dlaczego? Warto zastanowić się nad tym co oznaczają dla innych kierowców światła awaryjne w pojeździe?

  • Samochód się popsuł,
  • pojazd stoi w miejscu i czeka np. na dziecko, które właśnie wychodzi ze szkoły,
  • na ulicy lub autostradzie jest korek.

Należy także pamiętać, że w przypadku holowania, samochód za pojazdem, który ma włączone światła awaryjne, nie wie, czy dwa auta będą zaraz skręcać, jechać nadal prosto, a może po chwili się zatrzymają, ponieważ wyniknął jakiś problem? Jakie więc światła powinien mieć włączone samochód holowany? Pojazd holujący podczas holowania zawsze musi mieć włączone światła mijania, natomiast pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne. Jest to obowiązkowe w okresie niedostatecznej widoczności. Używanie świateł mijania przez pojazd holowany jest niepotrzebne oraz niebezpieczne, ponieważ może oślepić kierującego pojazdem holującym.

Z jaką prędkością holować pojazd? Holowanie samochodu przepisy 2019

Kolejnym, często popełnianym błędem jest przekraczanie dozwolonej prędkości podczas holowania. Z jaką prędkością można więc jechać? Na drodze ekspresowej oraz na obszarze niezabudowanym jest dopuszczalna prędkość 60 km/h, natomiast w terenie zabudowanym – 30 km/h. Przekraczanie tych ograniczeń prędkości jest nie tylko niedozwolone i karane mandatem, ale także bardzo niebezpieczne. 

hak w aucie osobowym

Choć powszechnie uważa się, że holowanie samochodu na autostradzie jest zabronione, wcale nie jest to prawda. W przypadku, gdy pojazd popsuje się na autostradzie, dozwolone jest holowanie samochodu, tylko i wyłącznie pojazdem do tego przeznaczonym, czyli lawetą pomocy drogowej, do najbliższego zjazdu.

Co jeszcze na temat holowania pojazdu mówi ustawa „Prawo o ruchu drogowym”? Obie osoby wykonujące manewr holowania muszą oczywiście posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem. Zabronione jest holowanie samochodu z niesprawnym układem kierowniczym bądź zawieszenia. Jeśli auta połączone są ze sobą sztywno, czyli za pomocą pręta, powinien być sprawny chociaż jeden układ hamulców, jednak w przypadku gdy jest to połączenie luźne – oba. 

Czy każde auto może być holowane? Gdzie zaczepić linę?

Nie każdy pojazd jednak nadaje się do tego, aby go holować. Zdecydowanie powinni o tym pamiętać właściciele pojazdów z automatyczną skrzynią biegów. Choć niektórzy producenci dopuszczają taki zabieg na bardzo krótkim dystansie oraz z minimalną prędkością, warto jednak tego unikać i wezwać pomoc drogową. Dlaczego nie powinniśmy holować samochodów z automatyczną skrzynią biegów? Podczas tego manewru, elementy wykonawcze wewnątrz skrzyni, napędzane są od kół pojazdu. Brak oleju w skrzyni spowoduje zniszczenie panewek, pompy paliwowej, a także zestawów planetarnych. 

Ważnym elementem holowania jest odpowiednie przymocowanie oraz zabezpieczenie liny. Nie powinno się zaczepiać haków holowniczych o elementy karoserii czy zawieszenia. Choć jest to wykonalne, skutki mogą być nie tylko tragiczne, ale także drogie. W aucie holowanym zaczepić należy linę do ucha holowniczego, znajdującego się przy przednim zderzaku, natomiast w pojeździe holującym za hak holowniczy bądź za ucho, które często należy wkręcić w odpowiednie miejsce. 

Jak dobrze wykonać manewr holowania? Jak powinien zachowywać się kierowca podczas holowania?

Jeśli pojazdy są już zabezpieczone za pomocą odpowiedniej biało-czerwonej liny holowniczej, trójkąt został ustawiony po lewej stronie pojazdu holowanego, a światła dobrze ustawione, czas ruszyć z miejsca. Unikać należy gwałtownego rozpędzania się czy hamowania. Zbyt szybko napięta lina, może pęknąć, co skutkować może rozbiciem szyby w samochodzie holowanym, a nawet śmiercią kierowcy.

Podczas tego manewru, bardzo ważne jest skupienie, powolna jazda oraz dobrze przemyślane kolejne kroki. Dodanie gazu zbyt szybko, może mieć tragiczne skutki, dla obu pojazdów. Należy także unikać w miarę możliwości gwałtownego hamowania czy skręcania. Kierowca prowadzący pojazd holujący, musi pamiętać o tym, że ma za sobą inne auto. Właśnie dlatego w przypadku luźnego połączenia bardzo ważne jest, aby oba samochody miały działający układ hamulcowy. 

Na sam koniec warto także rozwiać kilka wątpliwości, tak aby cały manewr u każdego przebiegł nie tylko zgodnie z prawem, ale także bezpiecznie.  Jakie są więc mity dotyczące holowania pojazdów?

  1. W pojeździe holowanym nie mogą przebywać pasażerowie. Nie jest to prawnie zabronione, a na dodatek ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której zostawiamy kogoś na pasie awaryjnym na autostradzie czy w ciemnej uliczce. 
  2. Dozwolone jest holowanie pojazdu tyłem. Choć nawet wydaje się to absurdalne, niektórzy wciąż sądzą, iż jest to prawnie dozwolone. Oczywiście nie tylko nie wolno tego robić, ale także jest to bardzo niebezpieczne. 
  3. Pojazd holowany musi być lżejszy od pojazdu holującego. Nie ma przepisu, który by na to nie pozwalał.

 

Boisz się samodzielnie holować swoje lub czyjeś auto? Zamów holowanie u fachowców!