Jak przygotować samochód na zimę?

Samochód przed zimą wymaga szczególnego zadbania. Zbliżająca się zima może powodować stałe zmiany w samochodzie, więc dla dobra własnego i samochodu, lepiej wprowadzić kilka zmian.

Podstawą przy przygotowaniu auta na zimę jest wymiana opon. Tu ważne jest, aby nie bać się wymiany zbyt wcześnie. Początek listopada to bardzo bezpieczny okres na wymianę. Pierwsze przymrozki nie muszą Cię zaskoczyć.

auto z dużymi oponami zimowymi

Dobre opony to podstawowy element sprawnego poruszania się samochodem

Opony najlepiej jest zmieniać u specjalistów, którzy przy okazji sprawdzą jakość opon i twardość ogumienia.

Innym rozwiązaniem jest ogumienie całoroczne. Jednak ono sprawdzi się tylko w mieście przy odśnieżonej drodze.

Kolejną ważną sprawą jest sprawdzenie stanu akumulatora. Jeśli sprawiał problemy jeszcze jesienią, to znak, żeby sprawdzić jego sprawność. W tym celu możesz użyć specjalnego miernika, sprawdzisz w ten sposób, czy koniecznym jest kupno nowej baterii. Hipotetycznie czas pracy akumulatora to 5-7 lat.

W wypadku niezadbania o akumulator może przytrafić Ci się niechciana przygoda, podczas której Twój samochód nie “odpali” i to w najmniej oczekiwanym momencie.

Czynnością obowiązkową, a często pomijaną jest wymiana płynów. Zrób to, zanim przyjdzie mróz.

silnik w aucie

Zabezpiecz samochód nie tylko od zewnątrz, ale i od środka

Musisz wiedzieć, że płyny gęstnieją przy niskich temperaturach, przez co gorzej się rozprowadzają. Wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy, to samo w wypadku płynu chłodniczego. Sprawdź również płyn hamulcowy, bo przez pochłanianie przez niego wilgoci, należy go okresowo wymieniać.

Dobre oświetlenie to podstawa przy poruszaniu się samochodem zimą. Już o godzinie 16:00 na polskich drogach panują ciemności. Sprawdź żarówki w całym samochodzie, nie zapominaj tego sprawdzać regularnie przed jazdą samochodem.

włączone światło w aucie zimą

Regularnie sprawdzaj stan swoich świateł w samochodzie

Niezbędnym elementem przygotowań jest sprawdzenie zawieszenia. Pamiętaj o sprawdzeniu układu hamulcowego, następnie układu amortyzacyjnego, sworzni i amortyzatorów. Przy okazji warto sprawdzić rozkład osi tylnej i przedniej oraz rozkład sił kół.

Dla wielu kierowców wygląd ich samochodu ma ogromne znaczenie. Przesadnie dbają o jego czystość. Ich zmorą jest również karoseria, która w czasie zimy może rdzewieć. Radą na takie problemy jest dobre umycie auta i jego woskowanie. Woskowanie najlepiej wykonać dwa razy woskiem twardym. Myj samochód zimą częściej niż latem. W ten sposób zmywamy z auta resztki soli, piasku.

Zadbaj o odtłuszczenie szyb. W czasie zimy szyby w samochodzie parują znacznie bardziej niż latem. Zmniejsza to znacznie widoczność drogi, a zwiększa ryzyko wypadków.

wycieraczka samochodowa w przedniej szybie

Stan wycieraczek jest bardzo ważny podczas jazdy samochodem

Aby zminimalizować zagrożenie zaopatrz się w płyn odtłuszczający do szyb i przeciw parowaniu. Preparaty te dostępne są na większości stacji benzynowych. Przy okazji sprawdź stan swoich wycieraczek. Jeśli nie spełniają swojego zadań, wymień je jak najszybciej to możliwe.

Warto przed czasem zaopatrzyć się w akcesoria zimowe. Zainwestuj w dobrą skrobaczkę, która nie porysuje szyb, odmrażacz do zamków, który pozwoli Ci otworzyć zamarznięty zamek w drzwiach. Dodatkowo warto zakupić osłonę na przednią szybę, szczotkę do odśnieżania i zapas zimowego płynu do spryskiwaczy.

Jeśli posłuchasz wszystkich powyższych rad, to Twój samochód będzie Ci służył przez wiele lat. Zabezpieczenie samochodu przed zimą odpowiednio wcześnie powoduje, że na wizytę u mechanika czy wulkanizatora dostaniesz się znacznie szybciej niż w okresie zimowym. Oszczędzi Ci to sporo czasu. A regularne dbanie o auto obniży koszty ewentualnych napraw. Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć 😉

Po zimie zachęcamy do zapoznania się z naszym starszym wpisem. Dowiesz się z niego min. czy Twoje auto po zimie jest bezpieczne. Zapraszamy do lektury!