Jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Kradzież auta to zjawisko, na które narażony jest niemal każdy właściciel pojazdu. W Polsce odnotowuje się kradzież ponad 15 000 samochodów rocznie. Właśnie dlatego warto zainwestować w zabezpieczenia przeciwkradzieżowe.

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Jeszcze kilkanaście lat temu złodzieje mogli czuć się niemal bezkarnie. O wiele łatwiej było włamać się do samochodu. Ponadto wykrywalność tego rodzaju przestępstw była na bardzo niskim poziomie. Skala problemu była niemal czterokrotnie wyższa nić obecnie. Czy oznacza to, że w dzisiejszych czasach nie musimy obawiać się o to, że staniemy się ofiarą kradzieży? Niestety nie. Pomimo tego, że paserstwo nie kwitnie tak, jak kiedyś, to wciąż mamy z nim do czynienia. W ciągu kilku godzin po kradzieży auto może być już rozebrane na części pierwsze. Zwykle takie części dostarczane są do zaprzyjaźnionych warsztatów, czy też sprzedawane na giełdzie. Rzadko złodziej decyduje się na wystawienie części w sieci, ponieważ aukcje internetowe są bardzo często monitorowane przez policję. Niestety z uwagi na to, co dzieje się najczęściej po kradzieży, odnalezienie sprawcy jest bardzo trudne. Powinniśmy zrobić wszystko, aby nasz auto nie stało się kolejnym łupem dla złodziei.

Dodatkowy alarm

Mogłoby się wydawać, że alarm fabryczny w zupełności wystarczy, aby spłoszyć złodzieja. Nic bardziej mylnego. W wielu przypadkach alarm wyłącza się w momencie odryglowania zamków. Alarm>/b>, który zagwarantuje nam najwyższy poziom bezpieczeństwa powinien za każdym razem emitować inny kod. Jest to niezwykle istotne w przypadku, gdy złodziej posiada specjalnie zaprogramowany kluczyk. Założeni alarmu w serwisie to koszt od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy.

Blokada skrzyni biegów

Coraz więcej osób decyduje się zainwestować w blokadę skrzyni biegów lub pedałów. Jest to koszt około 500-1000 złotych. Ten rodzaj zabezpieczenia jest niezwykle skuteczny, gdyż większość złodziei musi działać szybko. Każda sekunda ma tutaj znaczenie. Zdjęcie blokady skrzyni biegów nie jest szybkim zadaniem. Usunięcie metalowych trzpieni, które uniemożliwiają zmianą przełożeń wymaga minimum kilku minut. W dodatku generuje to wysoki poziom hałasu, co również nie jest pożądane podczas kradzieży auta. Widząc tego rodzaju blokadę złodziej często rezygnuje z realizacji swojego planu.

Oznakowanie części

Znakowane części nie są dla złodzieja tak atrakcyjne, jak czyste elementy. Jest to ściśle związane z tym, że w zdecydowanej większości przypadków auto rozbierane jest na części, które są następnie sprzedawane. Takie oznaczenia stanowią pewne niebezpieczeństwo, ponieważ istnieje duże ryzyko tego, że części pochodzą z kradzieży. Ich sprzedaż będzie więc dla złodzieja o wiele trudniejszym zadaniem. Jak wygląda oznakowanie? Na części nakładane są cząsteczki, które widoczne są tylko w świetle UV. Koszt takiego zabezpieczenia nie powinien przekroczyć 1000 zł. Warto dodać, że niektóre marki (m.in. Subaru, Jaguar, Land Rover) posiadają części znakowane fabrycznie.

Monitoring radiowy

Monitoring radiowy to opcja raczej dla osób, które posiadają wartościowe samochody. Tego typu zabezpieczenie nie jest tanie – koszt samego urządzenia to około 1000 zł, jednak wymagana jest również opłata za abonament, czyli mniej więcej dodatkowe 1000 zł na rok. Urządzenie, które służy do śledzenia pojazdu jest niewielkich rozmiarów, więc nie przeszkadza w jego codziennej eksploatacji. Plusem takiego rozwiązania jest to, że zasięg nie ginie nawet w parkingu podziemnym. Ponadto urządzenie posiada własne zasilanie. Aktywuje się ono w momencie zgłoszenia kradzieży samochodu. Pojazd może zostać precyzyjnie zlokalizowany.

Wyłącznik zapłonu

Wyłącznik zapłonu nie kosztuje dużo – zwykle całkowity koszt jego montażu nie przekracza 200 zł. Ważne jest, aby o jego istnieniu wiedziały wyłącznie osoby, które korzystają z samochodu. Im więcej osób będzie wiedziało o tym zabezpieczeniu, tym mniejszy jego sens. To, gdzie powinien znajdować się wyłącznik musi zdecydować specjalista, który zajmuje się montażem. Priorytetem jest to, aby włączanie i wyłączanie zapłonu nie było uciążliwe, ani nie wymuszało nienaturalnych pozycji (np. schylania się).

GPS

Namierzanie samochodu przy użyciu GPSa nie jest w dzisiejszych czasach tak popularne, jak jeszcze kilka lat temu. W tym przypadku również ponosi się koszt początkowy (zakup nadajnika), a także koszty użytkowania (abonament). Opłaty są jednak znacznie niższe, niż w przypadku monitoringu radiowego. Minusem jest to, że doświadczeni złodzieje potrafią skutecznie zagłuszać nadawany sygnał, co może przełożyć się na utrudnienia związane z lokalizacją pojazdu. Nadajnik GPS można zakupić już za około 50 zł. Najtańszy abonament wynosi mniej więcej 40 zł miesięcznie.

Wyłącznik OBD

Wyłącznik OBD utrudnia wyłączenie immobilizera. Jest to prosty sposób na to, aby uniemożliwić połączenie z ze złączem diagnostycznym OBD. Za tego typu zabezpieczenie zapłacimy około 150 zł. Oczywiście sprytni złodzieje mogą obejść każdą blokadę, jednak będzie stanowić to dla nich spory problem.
Prawda jest taka, że dobrze zabezpieczony samochód nie jest łakomym kąskiem dla złodzieja. Często woli on zrezygnować z takiego pojazdu na rzecz auta, którego kradzież będzie jedynie czynnością rutynową. O dobrze zaprojektowany system zabezpieczeń powinny zadbać przede wszystkim właściciele luksusowych marek.