Przewożenie ładunków jeszcze nigdy nie było tak proste. Do usprawnienia transportu znacznie przyczynił się rozwój motoryzacji. Sprawdź, jak bezpiecznie możesz przewozić ładunki.
Ile może wystawać ładunek?
Posiadanie samochodu jest znacznym ułatwieniem w przewiezieniu zakupów, mebli czy materiałów budowlanych. Nie zawsze jednak ładunek uda nam się zapakować do pojazdu. Wśród najczęściej problematycznych cech rzeczy, które chcemy przewieźć, możemy wymienić:
- nieregularny kształt – to bardzo częsta przyczyna, przez którą mamy problemy z zapakowaniem ładunku do samochodu. Otwór tylnych drzwi, czy też bagażnika ma określony wymiar, którego nie da się obejść. Czasem wystarczy nieco pogłówkować, jak inaczej obrócić posiadany ładunek, ale niekiedy zmuszeni będziemy do umieszczenia go w taki sposób, że jego część będzie wystawać poza auto.
- duży gabaryt – tu podobnie jak w przypadku przedmiotów o nieregularnym kształcie, problemem jest włożenie ładunku do części bagażowej samochodu. Być może uda się przewieźć go na dachu samochodu, ale należy pamiętać, że wysokość samochodu wraz z przewożonym bagażem nie może przekroczyć 4 m.
- zbyt długi ładunek – bardzo często zdarza się nam przewozić ładunki, które mimo niewielkiej szerokości, są na tyle długie, że nawet skośne ułożenie ich w aucie sprawia, że bagażnik musi pozostać otwarty.
W każdym z tych przypadków trzeba pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu wystających ładunków, tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i innym użytkownikom ruchu drogowego. Oprócz solidnego przymocowania przewożonych rzeczy trzeba pamiętać również o przepisach, według których musimy odpowiednio oznaczyć wystające ładunki. A także o maksymalnej dozwolonej długości wystającego ładunku. Przyjrzyjmy się dokładnie, jak należy przewozić ładunek autem osobowym, dostawczym, a jak z wykorzystaniem przyczepy.
Ile może wystawać ładunek z samochodu osobowego?
Wszelkie zasady odnośnie przewożenia ładunku za pomocą samochodu osobowego zostały określone w art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W przypadku samochodów osobowych, ładunki, które przewozimy, mogą wystawać poza obrys samochodu, natomiast nie mogą być szersze niż 2,55 m oraz wraz z pojazdem wyższe niż 4 m. Jeśli chodzi o maksymalną dozwoloną długość, wszystko zależy od rozmiarów auta, oraz sposobu przewożenia konkretnych przedmiotów.
Jeśli zdecydujemy się na przetransportowanie ładunku na bagażniku dachowym pojazdu, przedmiot nie może przekraczać swoją długością 2 m od tylnego obrysu samochodu, oraz 0,5 m od jego przedniej płaszczyzny i 1,5 m od siedzenia kierowcy.
W przypadku przewożenia ładunku wewnątrz samochodu wystający element nie może przekraczać 2 m od obrysu samochodu z tyłu.
Zarówno ładunki przewożone wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu, należy prawidłowo oznakować. Przednia część wystającego ładunku powinna być oznaczona chorągiewką o wymiarach 50 x 50 cm w kolorze pomarańczowym, lub zamiennie 4 pasami – dwoma białymi oraz dwoma czerwonymi ułożonymi naprzemiennie. Jeśli dodatkowo widoczność podczas przewożenia jest ograniczona, należy na przedniej części ładunku umieścić światło barwy białej. Ładunek musi być oznaczony również z tyłu samochodu. W tym przypadku wykorzystuje się czerwoną chorągiewkę o takich samych wymiarach jak z przodu lub zamiennie światło barwy czerwonej, chyba że ładunek nie wystaje więcej niż 0,5 m poza obrys samochodu.
Prawidłowe oznakowanie przewożonego ładunku, który wystaje poza obrys samochodu to jednak nie wszystko. Należy pamiętać, że nie może on utrudniać kierowania pojazdem poprzez naruszanie stateczności, a także jego waga nie przekraczała dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz maksymalnego nacisku osi na drogę. Wystający ładunek nie może być problematyczny również dla innych uczestników ruchu drogowego. W tym celu przed wyruszeniem w drogę należy upewnić się, czy nie zasłania on tablic rejestracyjnych, czy świateł.
Ile może wystawać ładunek z tyłu samochodu dostawczego?
O bezpieczeństwie podczas jazdy należy myśleć już na etapie załadunku
Samochody dostawcze mają zdecydowanie większą powierzchnię ładunkową od osobowych, łatwiej w nich więc przewieźć ładunki o większych gabarytach. Zdarza się jednak, że mimo dużej ładowności, nasz ładunek musi wystawać poza obrys samochodu dostawczego. Jeśli przewożony przez nas ładunek jest szerszy od pojazdu, którym jest przewożony, należy pamiętać o tym, że maksymalna szerokość pojazdu z ładunkiem nie może przekraczać 2,55 m. Odstępstwem jest sytuacja, gdy pojazd ma szerokość powyżej 2,55 m. W takim przypadku przewożony ładunek może mieć do 3 m szerokości. Należy pamiętać, że przewożony przedmiot musi być równomiernie rozłożony i nie może wystawać więcej niż 23 cm z każdej ze stron, licząc od linii krańcowej lusterka. Ładunek musi być oznaczony chorągiewkami o wymiarach 50 x 50 cm w kolorze pomarańczowym po każdej ze stron. Dodatkowo w warunkach ograniczonej widoczności należy umieścić światła odblaskowe: białe skierowane do przodu i czerwone – do tyłu.
Przewożąc ładunki, które swoją długością przekraczają długość powierzchni bagażowej samochodu, należy pamiętać, że:
- ładunek może wystawać maksymalnie 0,5 m poza przedni obrys auta i 1,5 m od siedzenia kierowcy. Ładunek należy oznaczyć pomarańczową chorągiewką o wymiarach 50 x 50 cm lub czterema pasami, naprzemiennie w kolorze białym i czerwonym. W przypadku gdy widoczność jest ograniczona, na skraju wystającego ładunku należy umieścić światło w kolorze białym.
- ładunek może wystawać maksymalnie 2 m od tylnego obrysu pojazdu. W przypadku, gdy ładunek nie wystaje więcej niż 0,5 m poza obrys pojazdu, nie ma konieczności dodatkowego oznaczania go. W pozostałych przypadkach należy umieścić w widocznym miejscu ładunku biało-czerwone pasy, tarczę w biało-czerwone pasy lub biało-czerwoną bryłę geometryczną. Przewożąc ładunek po zmierzchu, bądź podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych należy umieścić na jego skrajnie wystającej części światło w kolorze czerwonym oraz światła odblaskowe w tym samym kolorze.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przewozimy drewno. W takim przypadku maksymalna długość wystająca poza obrys samochodu wynosi 5 m. W przypadku przewożenia drewna należy go oznaczyć pomarańczową chorągiewką lub tarcza w takim kolorze, a także umieścić stosowne światła w przypadku ograniczonej widoczności.
Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, również przewożąc ładunek samochodem dostawczym, należy pamiętać, że nie może on w żaden sposób wpływać na prowadzenie auta, jego widoczność dla innych użytkowników oraz nie może przekraczać dopuszczalnej ładowności.
Ile może wystawać ładunek z przyczepy?
Przyczepa jest doskonałym sposobem na przewiezienie ładunków, których wymiary nie pozwalają na umieszczenie ich w bagażniku samochodu. Jeśli posiadamy samochód wyposażony w homologowany hak, możemy wybrać ten sposób na przewiezienie ładunku.
W przypadku przyczep samochodowych obowiązują takie same zasady dotyczące przewożenia ładunków, jak w przypadku aut. Dodatkowo należy mieć na uwadze nie tylko możliwości ładowności samochodu i przyczepy, ale również maksymalne obciążenie haka. W przypadku przyczep, których całkowita dopuszczalna masa przekracza 750 kg, należy pamiętać o konieczności posiadania stosownych uprawnień.
Decydując się na rozwiązanie przewiezienia ładunku z wykorzystaniem przyczepy samochodowej, należy pamiętać o prawidłowym, równomiernym rozłożeniu ciężaru na całej powierzchni przyczepy. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie przewożonego ładunku. W przypadku materiałów sypkich należy uniemożliwić wysypywania się ich poza skrzynię przyczepy, a przewożąc inne materiały, należy zabezpieczyć je za pomocą specjalnych pasów przed ewentualnym wypadnięciem.
Pomocni w potrzebie.
Działamy ekspresowo, a przy tym bezpiecznie
Nawet najlepiej przygotowany pojazd może ulec awarii. Te zdarzają się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie. Brak paliwa, przebita opona, stłuczka czy awaria to nie koniec świata. Dzięki bogato wyposażonej flocie jesteśmy w stanie pomóc Ci w każdej sytuacji, nawet wtedy, kiedy przewozisz wielkogabarytowe ładunki. Nasza firma pracuje przez całą dobę, również w święta, dlatego pomocy udzielimy Ci w możliwie najkrótszym czasie.
Wieloletnie doświadczenie pozwoliło na nawiązaniu licznych współprac z warsztatami samochodowymi. Z doświadczenia wiemy, że to bardzo ważne, szczególnie kiedy awaria nastąpiła podczas wakacji. Fachowa pomoc nie tylko na miejscu zdarzenia, ale również polecenie godnego zakładu, znacznie przyspiesza proces naprawy samochodu. Dzięki współpracy z najlepszymi warsztatami na terenie Gdańska i całego Trójmiasta możemy zagwarantować, że przeprowadzone naprawy, wykonane będą na najwyższym poziomie, z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Nasza wyspecjalizowana załoga może pomóc Ci również na drodze – drobne awarie jesteśmy w stanie naprawić sami.
Pomogliśmy już setkom kierowców, możemy pomóc i Tobie. Masz problem z samochodem? Zadzwoń, a my się zajmiemy resztą. Nie martw się o koszty, współpracujemy z ubezpieczycielami, dzięki czemu usługa holowania może być pokryta z ubezpieczenia OC sprawcy.