Kradzież aut to zjawisko niezmiennie popularne w Polsce. Chociaż liczba kradzieży samochodów od początku XXI wieku zmalała, to ten proceder nadal istnieje. Ponadto sprzęty używane przy kradzieżach są coraz bardziej profesjonalne, a kradzież trwa coraz krócej.
Kradzież za pomocą profesjonalnych urządzeń trwa kilkadziesiąt sekund, po których zazwyczaj złodziej odjeżdża kradzionym pojazdem do tzw. “dziupli”. W tej dziupli zostaje rozebrany na części i wywieziony w różne miejsca w Polsce i poza nią.
Statystyki wskazują jasno, że kradzież samochodów w Polsce maleje. W 2017 roku skradziony ponad 10 000 aut. Natomiast w zeszłym roku około 7 000. Jednoznacznie wynika, że widoczny jest spadek. Wynikać on może z wielu powodów. Przede wszystkim złodzieje coraz częściej kradną drogie samochody. Starsze i tańsze modele coraz rzadziej są łupem dla złodziei.
Mimo spadającej liczby kradzieży, nadal w ciągu doby spod polskich domostw znika około 28 samochodów, a jedno auto kradzione jest średnio co 50 minut.
CO MOTYWUJE ZŁODZIEI DO KRADZIEŻY?
Odpowiedź na to pytanie zna niemal każdy. To możliwość zarobienia dużych pieniędzy w szybki sposób. A sposobów na kradzież jest mnóstwo, a w miarę rozwoju technologicznego i sprytu złodziei, wciąż rosną.
Złodzieje używają coraz nowszych i mniej inwazyjnych metod na kradzież auta
NAJPOPULARNIEJSZE SPOSOBY NA KRADZIEŻ SAMOCHODU:
-
Na walizkę
Ta metoda jest bardzo lubiana wśród złodziei samochodów. Aktualnie jest najbardziej popularnym sposobem na grabież auta. Osoba działająca w tego rodzaju przestępstwach potrafi ukraść samochód w 6 sekund. Przy użyciu elektronicznego nadajnika włamuje się i kradnie nawet dobrze zabezpieczone, zazwyczaj nowe i luksusowe auto.
Kradzież wygląda następująco: grabieży na walizkę dokonują dwie osoby. Jedna z nich podchodzi do okien budynku ze wzmacniaczem antenowym. Narzędzie odnajduje sygnał kluczyka od samochodu. Posiadacze aut często zostawiają kluczyki blisko okna lub drzwi wejściowych. Natomiast drugi w tym czasie pociąga za klamkę od auta, aby samochód domagał się sygnału z klucza. Sygnał powinien zostać odnaleziony, gdy jeden ze złodziei stoi w pobliżu auta. Efekt jest taki, że samochód odbiera sygnał tak, jakby pochodził on od oryginalnego kluczyka.
Do kradzieży na walizkę dochodzi najczęściej w nocy, przed posesją. Część skradzionych tą metodą samochodów przeznaczana jest na sprzedaż, a część rozbierana na części.
Eksperci radzą, by kluczyki przechowywać z dala od okien i drzwi lub umieszczać je w metalowych opakowaniach, dzięki czemu walizka nie odnajdzie jego sygnału.
2. Na oponę
Sposób na oponę popularny jest przed marketami, na dużych parkingach. Złodziej przebija oponę w samochodzie, który upatrzył sobie do kradzieży. Gdy kierowca rusza spod sklepu, czuje, że z jego autem jest coś nie tak i wychodzi sprawdzić przyczynę awarii. W tym momencie do auta wbiega złodziej i kradnie z wnętrza wszystkie drogocenne przedmioty.
Mimo że przy tej kradzieży, nie ginie samochód, a tylko jego zawartość, to jednak strata może być duża i bardzo bolesna.
3. Na gaz usypiający
Ten rodzaj kradzieży może przerażać. Złodzieje coraz częściej decydują się na uśpienie domowników, ponieważ mają dzięki temu pewność, że nikt im nie przeszkodzi w kradzieży. Zazwyczaj włamują się do mieszkania i wprowadzają gaz usypiający do pomieszczeń, w którym śpią domownicy, po czym dokonują kradzieży.
Używanie gazu usypiającego to nadal popularna metoda kradzieży samochodu
4. Na stacji paliw
Sposób polega na wejściu i odjechaniu samochodem przez złodzieja, podczas gdy nieostrożny właściciel auta idzie zapłacić za zatankowane paliwo. Zdarza się, że przez pośpiech, kierowca nie wyjmuje kluczyka ze stacyjki i idzie uregulować płatność na stacji benzynowej. To idealna i bardzo spontaniczna okazja do kradzieży auta.
5. Kradzież auta na niby
To planowana kradzież samochodu przez jego właściciela lub jego znajomych. Polega na zgłoszeniu kradzieży samochodu w sytuacji, w której do faktycznej kradzieży nie doszło. Celem tej pseudokradzieży jest wyłudzenie odszkodowania z ubezpieczalni. Faktycznie wygląda to tak, że auto jest “kradzione” przez znajomego właściciela pojazdu i przetransportowane do “dziupli”, a w niej bardzo często jest rozbierane na części.
6. Na kieszonkę
Kolejna metoda na kradzież, aktualnie mniej popularna to tzw. “na kieszonkę”. Polega ona na wykorzystaniu sytuacji w zatłoczonych miejscach, takich jak: parkingi, kościoły, galerie handlowe i kradzież kluczyków do samochodu. Następnie złodziej odjeżdża autem.
7. Na stłuczkę
Ta kradzież odbywa się zawsze na parkingu. Złodziej podjeżdża samochodem na parking, wychodzi zza auta i zaczyna spacerować pomiędzy samochodami. Po chwili podjeżdża drugi złodziej i parkuje nieopodal. W momencie, gdy kierowca upatrzonego przez złodziei auta, wsiądzie do auto i planuje wyjechać, złodziej czekający w aucie, doprowadza do stłuczki. Osoba poszkodowana wychodzi z auta, żeby zobaczyć rozmiar uszkodzenia, a w tym momencie spacerujący po parkingu złodziej wsiada do uderzonego auta i ucieka wraz z drugim złodziejem.
Przytoczone wyżej przykłady są najczęściej spotykanymi sposobami na kradzież, jednak istnieje ich znacznie więcej. Pamiętaj, że jeśli zdarzy Ci się stłuczka czy awaria, to przede wszystkim pamiętaj o ostrożności. Nie zostawiaj kluczyka w samochodzie, wezwij pomoc drogową i czekaj na ich przyjazd.
Warto również wiedzieć, jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Zapraszamy do przeczytania wpisu pt. “Jak skutecznie zabezpieczyć auto przed kradzieżą”.