Letnie wyjazdy dzieci. Sprawdzajcie autokary!

Często, zwłaszcza latem słyszy się o wypadkach autokarów wiozących dzieci na wycieczkę, na obóz lub kolonię. To straszne tragedie, którym można zapobiegać. I zapobiega się, prowadząc kontrole stanu technicznego autokarów przewożących dzieci.

Na stacjach benzynowych, poboczach i parkingach latem widać stojące autokary, a przy nich grupy młodzieży. Pełno ich wszędzie, wiozących dzieci na wakacje nad morzem, w górach, nad jeziorem, gdzieś w lesie. Dla bezpieczeństwa ich pasażerów policja wzmaga kontrole autokarów. Co sprawdzają? Trzeźwość kierowcy i stan techniczny pojazdu. Dzięki temu często udaje się wyeliminować jeden z czynników zagrożenia na drogach, czyli ten, na który mamy wpływ. Najważniejszy. Od sprawnego autobusu i trzeźwego, doświadczonego kierowcy wiele zależy, mimo, że nie ma on wpływu na zachowania innych kierowców, poruszających się na drogach.

Punkty kontroli działają w wielu miejscach w kraju, a na wielu stacjach kontroli można bezpłatnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. To ważne, zwłaszcza w kontekście wyjazdu dzieci, niezależnie od odległości.

Jak wybrać najlepszą firmę transportową?

Najlepsza firma transportowa nie będzie nas kusiła tylko i wyłącznie ceną. Cena to jedno, ale często w parze z niską ceną idzie nędzny środek transportu, a to z kolei ma wpływ na jego stan techniczny. Tak naprawdę, wybrany do przewozu dzieci autokar powinien być w nienagannym stanie, tak samo, jak opinia firmy oferująca usługi transportowe. Ryzykiem awarii lub kolizji obarczony jest autokar stary, z dużym przebiegiem i wyeksploatowany, nawet z zewnątrz i wewnątrz nieźle wyglądający. Natomiast awaria w czasie podróży, to niepotrzebne komplikacje i stres dla wszystkich.

Jak ocenić stan techniczny autokaru?

Ocenić stan techniczny można zawsze, nie tylko wówczas, gdy coś budzi wątpliwości. Zawsze możecie poprosić o dokument z badania technicznego pojazdu, który powinien być okazany na każde żądanie. To nie jest żadna tajemnica firmowa, czy poufne, firmowe dane. Jeśli zaś macie wątpliwości, jeśli zachowanie kierowcy jest dziwne, niepokojące, podejrzane, jeśli czujecie od niego alkohol, a stan autobusu budzi zastrzeżenia, to nie powinniście się zgodzić na wyjazd autobusu. W takiej sytuacji powinniście wezwać patrol policji, który sprawdzi zarówno stan techniczny, jaki i badać trzeźwość kierowcy. Taką weryfikację autokaru organizator wyjazdu może zamówić już wcześniej, podając datę, godzinę i miejsce wyjazdu. I absolutnie nie jest to robinie firmie na złość, a jedynie upewnienie się, że powierzamy dzieci odpowiedzialnej i rzetelnej firmie transportowej oraz doświadczonemu, sprawnemu i odpowiedzialnemu kierowcy.

Rzetelna firma transportowa

W rzetelnej firmie transportowej właściciel nigdy nie odmówi okazania dokumentu badania technicznego, nigdy nie odmówił badania na stacji, bo nie są to jakieś niewyobrażalne sumy pieniędzy. Odmowa poddania autokaru badaniom technicznym czy odmowa zbadania kierowcy alkomatem może sugerować, że są rzeczy, które właściciel autokaru chce ukryć. Warto również sprawdzić, kiedy ma się odbyć kolejne badanie techniczne, ile ma miejsc, jaką ma masę. Właściciel powinien na waszą prośbę udzielić odpowiedzi o przebieg pojazdu. Tak samo powinniście sprawdzić, czy autokar ma aktualne ubezpieczenie OC. Kontroli autokaru może również dokonać Inspekcja Transportu Drogowego.