Najlepsze modele vanów dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy bardzo często stają przed dylematem, jakie auto dostawcze kupić. Samochód taki musi spełniać określone przez rodzaj działalności kryteria, być ekonomiczny i niezawodny. Jak zabrać się do poszukiwań najlepszego modelu?

Samochody dostawcze, zwane potocznie vanami, mogą pomagać w wielu zadaniach, wszystko w zależności od wersji zabudowy.

    1. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zastanów się, czy potrzebujesz auta dostawczego o ładowności do 3,5 tony czy też więcej. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w tym pierwszym przypadku wystarczy jedynie prawo jazdy kategorii B. Jeśli zaś ładowność auta przekracza 3,5 tony, koniecznie będzie prawo jazdy kategorii C.

Warto też przyjrzeć się przestrzeni ładunkowej. To, że auto z zewnątrz wydaje się być duże nie oznacza automatycznie, że tak samo wygląda wewnątrz. Sprawdź też, czy wypatrzony model oferuje interesującą cię wersję zabudowy, jeśli np. chcesz nabyć samochód-chłodnię czy wywrotkę.

Źródło: Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Sprawdź też spalanie. Koniecznie porównaj wartości spalania dla samochodu jadącego „na pusto” jak i w pełni załadowanego.

Wśród przedsiębiorców działających w miastach popularne są samochody dostawcze, które z łatwością można trzymać na osiedlowym parkingu lub w podziemnym garażu. Są to z reguły auta mniejsze, którymi łatwiej się poruszać po zakorkowanych rejonach.

Na koniec coś, o czym większość przedsiębiorców zapomina, czyli kabina. Kierowcy spędzają w samochodach dostawczych wiele godzin, dlatego tak ważny jest komfortowy fotel, dobra widoczność czy sprawna klimatyzacja.

    1. Jaki model wybrać?

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podaje, że w pierwszym półroczu 2018 zarejestrowano w Polsce blisko 32,6 tys. samochodów dostawczych i specjalnych, czyli o ok. 10% więcej niż przed rokiem.

Źródło: Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 DE

Na podium znalazły się Renault Master, Fiat Ducato i IVECO Daily. W pierwszej dziesiątce rankingu są też Mercedes Sprinter, Peugeot Boxer, Ford Transit, Dacia Dokker Van, Fiat Doblo, Citroen Jumper i Volkswagen Crafter.

Jak można zauważyć, aż dwóch przedstawicieli w czołówce ma Fiat. Wynika to z faktu, że ten włoski koncern cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością i jest znany jako firma, która produkuje dobre auta dostawcze za rozsądną cenę. Również sieć serwisowa tej marki jest dość rozbudowana, co pozwala na szybką pomoc w przypadku awarii.

      1. Przyjrzyjmy się bliżej pierwszej trójce

Renault Master oferuje 1000 wersji konfiguracji. Dostępne są także zabudowy specjalistyczne, m.in. pojazdy budowlane, do przewozów wielkogabarytowych, izotermy i pojazdy-chłodnie czy zabudowy do przewozu osób.

Kabina Renault Master może służyć za prawdziwe biuro. Można w niej pogodzić w pracy przenośny komputer, tablet i smartfon.

Fiat Ducato Furgon oferuje ponad 2000 różnych wersji wyposażenia, z czego samych silników aż 6 rodzajów, z czego najmocniejszy o mocy 177 KM. Model ten dostępny jest w pełnej gamie wersji do adaptacji oraz z licznymi zabudowami dostosowanymi do specyficznych potrzeb użytkownika i jego firmy. Przestrzeń ładunkowa może mieć maksymalnie 17 m3, a ładowność – 2,2 tony.

Nowy IVECO Daily Euro 6 Furgon, dzięki systemowi Eco Switch PRO z automatyczną aktywacją, pozwala zaoszczędzić do 8% paliwa w porównaniu z modelami Euro 5. Model ten oferuje od 7,3 do 19,6 m3 przestrzeni ładunkowej oraz od 3,5 do 7,2 tony ładowności. Producent zapewnia, że dostępnych wersji jest ponad 8 tysięcy.

Co więcej, model Daily Euro 6 dysponuje aplikacją Daily Business UP łączy się ze smartfonem lub tabletem, aby pomóc w doskonaleniu stylu jazdy oraz obniżeniu zużycia paliwa nawet o 15%.

Jak widać, auto dostawcze naprawdę łatwo jest dopasować do swoich potrzeb.

Pamiętaj, że nie musisz od razu decydować się na zakup nowego samochodu prosto z salonu. Równie dobrze możesz kupić auto używane lub wziąć wybrany model w leasing albo skorzystać z wynajmu długoterminowego.

Autorem wpisu jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.pl