Wybrałeś popularną firmę, niedrogą polisę, masz poczucie, że wszystko, co może ci się przytrafić w podróży, nie będzie przeszkodą nie do przeskoczenia. Nagle, okazuje się, że w polisie nie masz ani holowania za darmo, ani gratisowego auta zastępczego. Z jednej strony oczekujesz ochrony dla siebie, swoich pasażerów, bezpieczeństwa finansowego, pomocy podczas awarii na drodze. Z drugiej, wybierając mocno ograniczony wariant ubezpieczenia narażasz się na niedogodności, których chciałbyś uniknąć. Okazuje się, że płacisz składki za coś, co zupełnie nie spełnia twoich oczekiwań.
Wybierając polisę, nie daj się wciągnąć w pułapkę gratisów i promocji. Polisy, gdzie składka jest okazyjnie niewysoka, mogą zawierać tak dużo wyłączeń i ograniczeń, że praktycznie nie będziesz miał możliwości skorzystać z pełni gwarantowanego ubezpieczenia. Pamiętaj też, że jako właściciel starszego pojazdu nie będziesz miał dostępu do pełnowartościowych polis, nawet tych droższych. Może okazać się, że twoje auto nie może się zepsuć dalej niż 30 kilometrów od domu, że holowanie jest owszem, gratis, ale w określonej odległości, albo nie częściej niż raz czy dwa razy podczas trwania umowy.
Nie kupuj kota w worku i dokładnie zapoznaj się z OWU polisy, dzięki temu będziesz dokładnie wiedział, co sprzedawca próbuje ci wcisnąć przy okazji innego zakupu. Tego typu dodatki są chwytem marketingowym, który jest stosowany jako dodatek do karty kredytowej, do konta, do lokaty czy wpływów na konto w określonej wysokości. Są to bonusy, ale nie kierowane do standardowego klienta, tylko do tego zamożnego.
Może rozważ dopłatę do wyższej wartości polisy, dzięki czemu będziesz mieć dokładnie to, czego potrzebujesz. Pamiętaj, że niektóre wyłączenia mają wszyscy ubezpieczyciele. Polisa nie pokryje szkód związanych z kolizją spowodowaną przez kierowcę bez odpowiednich uprawnień czy kierowcę, który znajdował się pod wpływem alkoholu. Nie zadziała w przypadku, gdy twoje auto nie miało badań technicznych. Albo gdy bez porozumienia z centrum alarmowym ubezpieczyciela wezwiesz pomoc.
Dobre ubezpieczenie powinno obejmować awaryjne wypompowanie i zmianę źle zatankowanego paliwa, awaryjne otwarcie pojazdu, pomoc serwisowa, nie powinna zawierać ograniczeń dotyczących odległości lub częstotliwości interwencji. Powinna gwarantować pokrycie kosztów holowania samochodu, kosztów naprawy na miejscu i w warsztacie, pokrycie kosztów dalszej podróży, noclegów czy wynajmu samochodu zastępczego.
Zanim zdecydujesz się na zakup polisy, dobrze przeczytaj OWU,zapoznaj się z kilkoma ofertami i wybierz to, co dla ciebie najlepsze.