Jakie samochody rodzinne wybierają polscy kierowcy?

Normy bezpieczeństwa do przewożenia dzieci są ważne. Ich wypełnienie wymaga od samochodu wielu zalet. Główną zaletą zdaje się być przestronność auta, która pozwala na odpowiednie przymocowanie fotelika dla dzieci. Liczy się też duży bagażnik, dodatkowe akcesoria i niezawodność. Samochody rodzinne to prawdziwe perły. Które są najbardziej polecane? Przeczytaj.

Samochód rodzinny to coś więcej, niż auto. Musi posiadać wiele zalet, które sprawiają, że jest praktyczny, wygodny i popularny. Zastanówmy się więc, jaki powinien być samochód rodzinny?

Normy bezpieczeństwa są najistotniejsze

Normy bezpieczeństwa stawiane samochodom rodzinnym regulowane są przez przepisy. Głównie przez Ustawą o Ruchu Drogowym, w art. 38 i 39, punkcie 3 i 4, gdzie punkt 3 mówi o przewożeniu dziecka do 12 roku życia, przy wzroście do 150 cm. Jest tu wymagane używanie dopasowanego fotelika. Wyjątek stanowi dziecko, którego masa lub wzrost uniemożliwia jego bezpieczne przewożenie w foteliku. Z kolei 4 punt artykułu zakazuje przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera” oraz „przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego”.

Dlatego, mając na uwadze powyższe zastrzeżenia producenci wypuścili na rynek pięć typów odpowiednich fotelików dla dzieci:

  • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg
  • 0+ – dla dzieci o wadze 10-13 kg
  • I – dla dzieci o wadze 9-18 kg
  • II – dla dzieci o wadze 15-25 kg
  • III – dla dzieci o wadze 22-36 kg

Norm bezpieczeństwa pomaga przestrzegać również organizacja EuroNCAP. Sprawdza ona podczas testów bezpieczeństwo jazdy, również z dzieckiem. W tym celu wykorzystuje manekin dziecka 1,5 i 3 letniego, oraz sprawdza mocowania fotelika i działanie wyposażenia zabezpieczającego.

Liczy się miejsce

W samochodzie rodzinnym każdy potrzebuje odpowiedniej przestrzeni. Nieskrępowane ruchy dziecka i innych pasażerów, dostęp do fotelika i jego łatwa obsługa oraz pojemny bagażnik, są bardzo ważne. Szczególnie, że dorastające dziecko ma też inne potrzeby, a np. dosięgając nogami do kierowcy i pasażera może być mocno uciążliwe.

Jadąc rodzinnie nawet w najkrótszą podróż, czy na zakupy, musimy się liczyć z większą ilością pakunków. To, z kolei, wymaga posiadania przestronnego bagażnika. Idealnym rozwiązaniem są również składane kanapy, szczególnie przy samochodach typu VAN. Pozwalają one na spakowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów.

Gadżety dają spokój podczas jazdy

Samochód rodzinny, szczególnie, jeśli pasażerem jest starsze dziecko, dobrze jeśli byłoby wyposażone w dodatkowe akcesoria, głównie zajmujące dziecko w podróży. Do dodatków należą jednak również rolety osłaniające dziecko przed ostrym słońcem, dobry nawiew z czystej wentylacji, kontrola temperatury itd.

Które marki są najpopularniejszymi samochodami rodzinnymi?

Przy zakupie odpowiedniego modelu samochodu rodzinnego na uwagę zasługuje minivan Opel Meriva. Toyota również zaskakuje. W modelach Avensis i Auris ma system prekolizyjny, alarm przypadkowej zmiany pasa ruchu, rozpoznawanie znaków oraz automatyczna zmiana rodzajów świateł. Ponadto Auris ma napęd hybrydowy z mocnym i pojemnym akumulatorem, co daje realne oszczędności na paliwie.

Jeśli ktoś szuka auta tańszego, warto wybrać Volkswagena Polo, Forda Focus, Volkswagena Touareg i Forda Mondeo.

Citroen C4 Grand Picasso, uważany za synonim samochodu rodzinnego, zaskakująco słabo wypada podczas testów zderzeniowych, ale jest przemyślany, przyjazny i ma czytelną oraz wielofunkcyjną deskę rozdzielczą.  Gładko porusza się nawet po nierównościach, a jego wnętrze ma przestronne, wykonane z materiałów nieluzujących się, które podnoszą komfort jazdy.

Citroen C3 Picasso jest idealnym, niskobudżetowym minivanem rodzinnym. Jest przestronny i ma bardzo duży bagażnik. To samochód raczej dla większej rodziny.

Jeśli zaś nasza rodzina jest mała, to idealny jest Nissana Note. Jest tani w utrzymaniu, niewielki i świetnie przystosowany do bezpiecznej i dynamicznej jazdy w miastach.

Na uwagę zasługuje również Citroen Berlingo, który jest idealny dla 5-osobową rodzinę oraz bagaży lub zakupów. Ponadto samochód jest stosunkowo tani, zarówno w zakupie, jak i podczas eksploatacji.

Samochód na lata

Samochód rodzinny, duży, mocny i niezawodny to prawdziwy skarb. Jeśli już zakupisz odpowiedni, dbaj o niego, musi posłużyć Ci przez wiele lat.