Ubezpieczenie OC czyli co możesz zyskać?

Wszyscy mamy ubezpieczenie OC, “bulimy” wcale nie niskie składki, a do końca nie wiemy, że wysoka składka gwarantuje nam nie tylko pokrycie kosztów związanych z naprawą auta.

Najczęściej, w momencie, w którym stajemy się poszkodowanymi w kolizji lub wypadku drogowym, przyjmujemy z OC sprawcy pierwszą wycenę kosztów naprawy naszego auta, kończąc na tym proces likwidacji szkody. Tymczasem, chociaż ubezpieczyciele niechętnie o tym fakcie informują, pisząc o nim w OWU drobnym drukiem, możesz ubiegać się również o kilka innych świadczeń, dzięki czemu możesz ograniczyć koszty związane z likwidacją szkody do minimum.

I tak, z OC sprawcy możesz po pierwsze, uzyskać koszt naprawy twojego auta. Albo zakład na podstawie oględzin przeprowadzonych przez rzeczoznawcę wykona kosztorys naprawy i na jego podstawie wypłaci ci odszkodowanie, albo warsztat wykona kosztorys naprawy i przedłoży go w ubezpieczalni. Do ciebie należy wybór sposobu rozliczenia z warsztatem. To jasne. Ale możesz również zażądać holowania pojazdu z OC sprawcy, czyli twoje unieruchomione auto możesz prosto i szybko trafić albo pod dom albo na warsztat. Najczęściej ubezpieczyciele mają podpisane umowy z firmami Assistance w tym zakresie, więc warto na miejscu zdarzenia skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy i zażądać holowania na koszt sprawcy. Rozliczasz się wówczas z pomocą drogową bezgotówkowo. Możesz też rozliczyć się ubezpieczalnią na podstawie faktur wystawionych przez pomoc drogową.

Kolejną rzeczą, którą możesz uzyskać z OC sprawcy, jest auto zastępcze. Musisz tylko udowodnić, że samochód jest ci niezbędny w codziennym życiu, do dojazdów do pracy, szkoły i na zajęcia dodatkowe. Prawda jest taka, że kupujesz sobie samochód nie po to, aby jeździć komunikacją publiczną. Jeśli ubezpieczyciel sprawcy nie ma podpisanej umowy z konkretną wypożyczalnią, możesz wynająć sobie auto we własnym zakresie, pamiętając, że wynajęty samochód nie może być wyższej klasy niż twój. Rozliczysz się z ubezpieczycielem na podstawie faktury. Chęć wynajęcia samochodu zastępczego warto zgłosić ubezpieczycielowi jak najszybciej.

Z OC sprawcy możesz uzyskać rekompensatę za utracone dochody. Jeśli twoje auto było dla ciebie źródłem zarobku, ucierpiałeś w wypadku i musisz się leczyć i nie możesz zarabiać. Wystarczy oszacować dochody które straciłeś. Możesz również uzyskać odszkodowanie za utracone zdrowie. Pamiętaj, że odszkodowanie uzyskasz zarówno z polisy NNW jak i z OC sprawcy, i odszkodowanie z OC będzie na pewno zdecydowanie wyższe. Z OC sprawcy można pokryć zakup lekarstw, koszty wizyt lekarskich i rehabilitacji, na co musisz brać po prostu faktury. Z OC uzyskasz nie tylko odszkodowanie za straty fizyczne, ale te za szkody moralne, rozstrój psychiczny, który objawiać się i utrudniać życie może jeszcze wiele lat po wypadku. Z OC sprawcy rodzinie wypłaca się zadośćuczynienie za śmierć w wypadku i szereg innych świadczeń, o które warto pytać ubezpieczyciela.

Skutki kolizji bywają bardzo poważne, a polisa OC to nie tylko obowiązkowa składka, ale też realna pomoc poszkodowanym. Warto o tym pamiętać, nawet wówczas, gdy znajdujesz się w stresie spowodowanym wypadkiem drogowym.