Jak zamontować bagażnik na dachu samochodu

Bagażniki montowane na dachu nie są produktem sezonowym. Latem są niezastąpione przy wyjazdach wakacyjnych, ale i zimą sprawdzają się w podróży. Szczególnie, że można wybierać wśród kilku rodzajów produktów, które łatwo dopasować do własnych potrzeb. Artykuł pomoże w zakupie najlepszego bagażnika, oraz znacznie ułatwi jego montaż.

Jeśli wyjeżdżamy w podróż, nie warto zapakować całego kufra samochodu, i jeszcze upchać nadmiar bagaży np. pod nogami pasażerów, skoro na rynku jest tak duży wybór bagażników.

Rodzaje bagażników

Jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni bagażnik do typu samochodu. Wystarczy rozejrzeć się wśród dostępnych modeli.

Rynek motoryzacyjny oferuje:

  • boksy dachowe – to praktyczne rozwiązania o dużej objętości ładunkowej. Mają aerodynamiczne kształty, redukują hałas pędu powietrza, ograniczają wibrację i nie wpływają na opory wiatru. Gwarantują bezpieczne przewożenie bagażu. Bywa, że źle dobrane boksy przenoszą środek ciężkości podczas jazdy samochodem, a tym samym nawet zwiększają spalanie.
  • bagażniki dachowe – są najczęściej wybieranym rodzajem bagażników. Jeśli samochody nie są wyposażone w bazy, przed ich zastosowaniem trzeba zamontować na dachy relingi i belki poprzeczne. Bywa, że źle dobrane, albo z nieprawidłowo przymocowanym bagażem, są źródłem dużych oporów powietrza. Ładunek może też powodować zmiany środka ciężkości, a więc utrudniać płynne i bezpieczne poruszanie się. do auto osobowych to zdecydowanie największa gama bagażników na dach, które zrobione są z rurek aluminiowych lub stalowych, często zabezpieczonych łapkami i ogumieniem uchwytów. Można je montować na wszelkiego rodzaju samochodach osobowych. do aut dostawczych są wyjątkowo solidnie wykonane i charakteryzują się dobrym, mocnym mocowaniem nawet na dużym rozstawie poszczególnych relingów. Można do nich mocować boksy dachowe oraz uchwyty na rowery i narty. Są ściśle dopasowane do marki samochodu z relingami są niezwykle łatwe w montażu i obsłudze. Charakteryzują się aerodynamiką kształtu. Są dopasowane do transportu. z zintegrowanym relingiem to produkty idealne do samochodów, które nie są fabrycznie zaopatrzone w relingi dachowe. Można je szybko dopasować do konkretnego modelu auta. Są zakończone ochronnymi, ogumionymi łapkami, które zabezpieczają przed ewentualnym uszkodzeniem dachu auta.
  • bagażniki i platformy rowerowe – do łatwego montowania rowerów na dachu. Podobnie, jak bagażniki kufrowe, i montowane na drzwiach samochodu, wymagają posiadania bazy i uchwytów.
  • uchwyty na narty – podobnie, jak bagażniki na rowery, są to produkty wyspecjalizowane do przewozu nart i desek. Można je montować do bazy lub, w niektórych przypadkach, bezpośrednio na dachu.

Każdy z rodzajów bagażników wymaga zamontowania odpowiedniej bazy, a te zazwyczaj dopasowane są do typu montowanego bagażnika, ale również modelu samochodu.

Jak prawidłowo zamontować bagażnik dachowy?

Montaż bagażnika dachowego wcale nie jest trudny. Na sedanach i hatchbackach mamy zaślepione miejsce montowania relingów. W kombi bagażniki montowane na istniejących już relingach.

Oto podstawowe kroki montażu bagażnika na dachowego:

  • sprawdzenie, czy elementy bagażnika są kompletne i nieuszkodzone
  • dokładne skręcenie całego bagażnika
  • ustalenie miejsca montażu bagażnika – pamiętać należy, że między belkami powinno być 60-80 cm odległości
  • zamontowanie belki bagażnika według załączonej instrukcji i sprawdzenie stabilności montażu
  • zamontowanie drugiej belki i dokładne sprawdzenie jakości wykonanej pracy

Należy dodać, że montaż trzeba wykonać niezwykle starannie. Na przykład zbyt mocne dokręcenie belek może spowodować uszkodzenie dachu samochodu, zmiażdżenie łap bagażnika, uszkodzenie ciągłości belek itd.

Sprawdzaj stabilność mocowania

Nikomu chyba nie trzeba przypominać, że stabilność mocowania bagażnika na dachu jest istotna dla bezpieczeństwa jazdy. Pierwsze sprawdzenie mocowania powinno odbyć się przed pierwszą podróżą. Każde kolejne po praktycznie każdym przejeździe.