Czyszczenie tapicerki w domowym zaciszu

Tapicerka w naszym samochodzie jest narażona na zabrudzenia i nieprzyjemny zapach. Bardzo szybko wchłania kurz i dym papierosowy. Każdy posiłek, który jemy w naszym aucie też na niej zostaje, bo zawsze spadnie nam jakiś okruszek, czy kropla napoju, który akurat pijemy. To wszystko sprawia, że nasza tapicerka nie jest w najlepszym stanie a dodatkowo jest też siedliskiem bakterii.

Jak czyścić tapicerkę w domu

Jeśli Twoja tapicerka się zabrudzi musisz ją natychmiast wyczyścić. Najwygodniej jest zrobić to w domu. Możemy kupić do tego odpowiednie kosmetyki, które są dostępne na stacjach benzynowych i sklepach motoryzacyjnych. Jeśli jednak nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy na tego typu produkty, możesz skorzystać z domowych sposobów na jej wyczyszczenie, a jest ich kilka.

  • benzyna ekstrakcyjna – bardzo pomocna przy usuwaniu zabrudzeń z tłuszczu
  • lakier do włosów – skuteczny, przy usuwaniu plam od długopisu
  • talk i olejek eukaliptusowy są skuteczne przy czyszczeniu plam od masła (bo akurat spadła nam kanapka, którą w pośpiechu jedliśmy w drodze do pracy)
  • bardzo chłonny ręcznik papierowy lub zmoczona w zimnej wodzie gąbka pomogą nam w usunięciu plam z krwi
  • dobry płyn do naczyń, który jest w każdym domu usunie plamy powstałe ze smaru (najlepiej czyścić wtedy, kiedy plama jest jeszcze świeża; polewamy płyn i energicznie zapieramy gąbką, którą namoczyliśmy wcześniej w ciepłej wodzie)
  • kostki lodu to idealny sposób na usunięcie przyklejonej do tapicerki gumy, wystarczy ją zamrozić
  • sól, odkurzacz i zimna woda pomocne w usunięciu plam z owoców (na plamę sypiemy sól, po kilku minutach odkurzamy, a na koniec myjemy miejsce zimną wodą)
  • ściereczka z gorącą wodą i szarym mydłem usuną plamę po porannej kawie, a jeśli nie zawsze możemy użyć octu
  • plamę, którą zrobiły nam nasze dzieci, jedząc w samochodzie czekoladę usuniemy namoczoną w ciepłej wodzie gąbką z płynem do naczyń (przed myciem warto zeskrobać jak największą ilość czekolady)

Musimy pamiętać, aby przed każdym czyszczeniem dokładnie odkurzyć wnętrze naszego samochodu!

A co jeśli domowe sposoby nie pomogą?

Jeśli domowe sposoby nie pomogą, bo nasza plama jest naprawdę wielka i ciężko ją usunąć możemy skorzystać z pomocy dobrych środków chemicznych. Jednym z nich jest pianka do czyszczenia tapicerki/pianka do czyszczenia tapicerki i dywanów, która wyczyści nam plamę w mig. Jednak jeśli nasza plama jest wyjątkowo trudna lepiej udać się do fachowca, który wyczyści naszą tapicerkę łatwo i sprawnie. Warto pamiętać o tym, że jeśli weźmiemy się za usuwanie plamy, to tak czy inaczej musimy wyprać całą tapicerkę. Jeśli tego nie zrobimy w miejscu plamy pozostaną brzydkie zacieki.

To, co źle wpływa na naszą tapicerkę…

Wiele czynności, które wykonujemy na co dzień niekorzystnie wpływa na tapicerkę w naszym samochodzie. Dobrym tego przykładem jest jedzenie w samochodzie. Okruszki po kanapce, czy plamy po kawie niszczą stan naszej tapicerki. Niestety brudzi się ona nawet od naszych ubrań, włosów i potu.

Często po wizycie w warsztacie mamy na naszej tapicerce niemiłe niespodzianki. Mechanik wsiadając do samochodu często pozostawia nam plamy po smarach i oleju.

Oczywiście w tapicerkę wchłania się też woń papierosów. A jeśli w samochodzie panuje wilgoć to powoduje ona nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Tapicerka niszczy się również od słońca, które powoduje jej blaknięcie.

Jeśli mamy psa lub kota to oczywiste jest, że ich sierść zostanie na tapicerce a zapach się wchłonie. To również niekorzystnie na nią wpływa.

Co robić, żeby nasza tapicerka zachowała swój perfekcyjny stan na dłużej

Pierwszą rzeczą jest oczywiście regularne czyszczenie. Nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy już do tego zmuszeni. Jeśli będziemy odkurzać i prać naszą tapicerkę systematycznie, zawsze będzie ona piękna i pachnąca oraz pozbawiona bakterii (przynajmniej w większości).

Warto również kupić pokrowce na siedzenia. Zabezpieczą one tapicerkę przed wchłanianiem plam i zabrudzeń oraz sierści. Dodatkowo zabezpieczą ją przed wycieraniem spowodowanym naszymi ubraniami.

Jeśli chcemy by nasza tapicerka była w dobrym stanie po prostu zrezygnujmy z jedzenia i picia w samochodzie. Nie palmy w nim również papierosów, bo zapach po papierosach zostaje w tapicerce naprawdę długo i ciężko jest się go pozbyć!