Kiedy na parkingu nie ma twojego auta? Jedno jest pewne, sam nie odjechał…

Kiedy na parkingu nie możesz znaleźć swojego samochodu, to wiesz, że sam nie odjechał. Zanim jednak rozpętać piekło, aby znaleźć złodzieja, który ważył się naruszyć twoje prawo własności, sprawdź, czy może straż miejska nie odholowała twojego samochodu. Może wcale twojego auta nikt nie ukradł, a stoi sobie bezpiecznie na którymś z parkingów i grzecznie czeka na ciebie.

Kradzieże są u nas coraz rzadsze, natomiast coraz częściej zdarza się, że samochód został odholowany na parking strzeżony na zlecenie straży miejskiej. Upewnij się, że twoje auto nie stało na zakazie, w miejscu, gdzie postój jest zabroniony. Uwierz, że pomoc drogowa, która ma podpisaną umowę z urzędem miasta na odholowanie źle zaparkowanych samochodów ma pełne ręce roboty i zapełniony po brzegi parking.
 

Upewnij się, że twoje auto nie zostało odholowane

Na początek upewnij się, że twoje auto nie zostało odholowane na parking strzeżony. Zadzwoń n 12, gdzie operator poprosi cię o numer rejestracyjny twojego auta. Postaraj się przeczytać go z dowodu, bo pod wpływem emocji możesz się pomylić. Operator sprawdza, czy policja posiada informację o odholowaniu auta o podanych przez ciebie numerach. Straż miejska powinna o odholowaniu niezwłocznie powiadomić policję. Jeśli takiej informacji nie ma w systemie, podaj markę, model i kolor auta, oraz inne informacje, które mogą ułatwić rozpoznanie twojego samochodu. Informacja ta zostanie następnie przekazana patrolującym ulice radiowozom policyjnym, co może pomóc w szybkim i skutecznym złapaniu złodzieja.

Twoje auto zostało odholowane

Jeśli twoje auto zostało odholowane na zlecenie straży miejskiej, musisz udać się do jej siedziby, czyli znaleźć odpowiednie biuro obsługi interesantów. tam dopiero dowiesz się, co musisz zrobić, by odzyskać auto. Najczęściej ponieść koszty holowania i postoju auta na parkingu strzeżonym oraz ewentualny mandat za złe parkowanie. Niestety, bez opłaconego druku przelewu za koszt holowania i parkingu nie odzyskasz samochodu, a obsługa parkingu może wydać samochód dopiero po uprzednim okazaniu dowodu opłaconego przelewu, pocztowego lub bankowego.
Zanim zaś wyjedziesz swoim odzyskanym samochodem za bramę parkingu, dokładnie obejrzyj samochód. Jeśli podczas całej akcji zdarzyły się jakieś szkody, musisz udowodnić, że wydarzyły się one w czasie transportu samochodu. Pamiętaj, że straż, zanim odholuje samochód, dokładnie go fotografuje, więc ewentualne szkody powstałe z winy pomocy drogowej, która dostała zlecenie na holowanie lawetą twojego auta. Nie udowodnisz tego, gdy już opuścisz samochodem parking.

Auto nie zostało odholowane, więc najprawdopodobniej zostało ukradzione

Auto nie zostało odholowane, więc najprawdopodobniej zostało ukradzione. Wówczas musisz znaleźć najbliższy komisariat policji, gdzie powinieneś udać się dokumentem potwierdzającym tożsamość, oraz z dowodem rejestracyjnym twojego auta. Opiszesz dokładnie sytuację oraz twój samochód. Może uda się tobie znaleźć monitoring w okolicy, co pozwoli na uzyskanie nagrań identyfikujących złodzieja.
Niezwłocznie również powinieneś powiadomić ubezpieczyciela, zwłaszcza, jeśli masz auto z wykupioną polisą AC. Aby zgłosić kradzież, masz często tylko 24 godziny, więc rób to na “świeżo”. Do ubezpieczalni musisz udać się z kompletem dokumentów i przedmiotów zadeklarowanych podczas podpisywania umowy polisy, czyli dowodem rejestracyjnym, kartą pojazdu, kluczykami oraz pilotami od zabezpieczeń.